Piękny wygląd zębów jest naszą wizytówką i wielu kwestiach zawodowych może nam wiele pomóc. Dbanie o zdrowe uzębienie powinno być dla nas priorytetem zwłaszcza, że przekłada się na nasze samopoczucie i nasz wizerunek w oczach innych osób. Istnieje kilka sposobów na poprawę wyglądu naszych zębów, jednym z nich jest zmiana nieatrakcyjnego koloru zębów. Zazwyczaj zęby po leczeniu kanałowym tracą naturalny kolor i stają się szare, niewątpliwie sprawia to, że nasz uśmiech staje się mniej przyciągający uwagę naszego rozmówcy.

W jaki sposób zmienić nieatrakcyjny wygląd zęba?

Najczęściej barwę zmieniają zęby uszkodzone lub po inwazyjnym leczeniu jakim jest leczenie kanałowe. Należy pamiętać, że ząb po leczeniu kanałowym jest zębem martwym i przybiera kolor wypełnienia jakie została zaaplikowane w czasie wykonywania zabiegu.

Najczęściej zęby leczone kanałowo szarzeją lub robią się czarne. Tego typu odcienie zazwyczaj mają swoje źródło w urazach jakich doznał ząb. Mianowicie bardzo często w czasie wykonania zabiegu leczenia kanałowego ząb zaczyna krwawić. Ponadto na barwę zęba najczęściej wpływ ma materiał jaki zastosowano do wypełnienia leczonych kanałów zębowych.

Nie każdy ząb po leczeniu kanałowym zmienia barwę z białej na ciemną. Najczęściej za tego typu skutki leczenia kanałowego odpowiadają predyspozycje naszego organizmu. Nie każdy ząb musi przybrać barwę zastosowanego wypełniacza w kanale zębowym. Z reguły leczone kanałowo zęby ciemnieją po upływie czasu od wykonanego zabiegu.

Czy zabieg wybielania zębów można przeprowadzić samodzielnie?

W teorii zabieg wybielania zębów można wykonać samodzielnie stosując powszechnie dostępne preparaty wybielające. Należy jednak pamiętać, że ząb nie zmienia barwy na zewnątrz, a wewnątrz. Oznacza to, że samodzielne aplikowanie preparatów wybielających da nikłe szanse na poprawę koloru naszych zębów.

Jeśli chcemy trwale poprawić barwę zębów najlepiej jest wybrać się na zabieg wybielający do gabinetu stomatologicznego. Przede wszystkim wybielanie zęba powinno się odbywać wewnątrz zęba. Stomatolog przed przystąpieniem do wybielania sprawdzi stan naszego zęba. Ważne, aby ząb był wyleczony, można to sprawdzić jedynie za pomocą zdjęcia rentgenowskiego. Nie powinno się wykonywać zabiegu wybielania, jeśli ząb nie został prawidłowo wyleczony.

Ząb w stanie zapalnym nie może zostać wybielony, stomatolog w pierwszej kolejności dokona leczenia, następnie zabezpieczy kanały przed preparatem wybielającym. Pierwsze efekty wybielania zęba można zauważyć już po 4 dniach, jednak na pełny efekt warto poczekać nawet tydzień. Prawidłowe wybielanie zęba to proces stopniowy, który składa się na kilka wizyt. Oznacza to, że na każdej wizycie stomatolog będzie wymieniał preparat wybielający, aż nasz ząb uzyska pożądana barwę. Z reguły proces wybielania nie powinien trwać dłużej niż trzy tygodnie. Po dokonaniu wybielenia stomatolog zabezpieczy ząb odpowiednią plombą.

Na jakie efekty po wybielaniu zębów możemy liczyć?

Wybielanie zębów jest procesem falowym. Oznacz to, że stomatolog będzie dopasowywał poziom wybielenia zęba do reszty zębów. Zazwyczaj na każdej wyznaczonej wizycie stomatolog zaaplikuje nam dawkę wybielacza, która zostanie wymieniona na kolejnej wizycie. Jeśli ząb uzyska pożądaną barwę zostanie odpowiednio zabezpieczony przed urazami.

Niestety istnieje kilka sytuacji, w których nie można zdecydować się na zabieg wybielania zębów. Między innymi na zabieg wybielania nie powinny decydować się kobiety w ciąży oraz dzieci, które nie ukończyły 14 roku życia.

Zdarzają się sytuacje, w których martwe zęby po leczeniu kanałowym nie reagują na wybielacz i ząb nie zmienia barwy. Jednak nie oznacza to, że stosowany preparat jest zbyt słaby, raczej kwestia reakcji na wybielacz uzależniona jest od naszego organizmu. Ponadto należy pamiętać, że zabieg wybielania zęba nie jest zabiegiem stały i należy go ponawiać w określonych odstępach czasu w innym wypadku ząb znowu przybierze nieatrakcyjną szarą barwę.

Źródło: foto internet