Próchnica niszczy zęby – wiedzą o tym nawet małe dzieci. Jednakże można z nią walczyć i to bardzo skutecznie. Najważniejsze jest odpowiednie jej zapobieganie. Przedstawiamy państwu 4 sposoby na życie bez próchnicy.

Szczoteczka to twój druh

Szczoteczka do zębów jest najważniejszym przyrządem higienicznym. Warto jest się z nią polubić i używać regularnie dwa lub trzy razy dziennie. Szczotkowanie zębów umożliwia ściągniecie płytki nazębnej, która przyczynia się do powstawania próchnicy i kamienia nazębnego, jeżeli jednak jest regularnie ściągana, nie zaszkodzi twoim zębom. Ważne jest by szczotkować zęby ruchami wymiatającymi. Tylko taki sposób pozwoli na dokładne oczyszczenie zębów z resztek jedzenia i wymiecenie ich z przestrzeni międzyzębowych.

Jeżeli szczoteczka to król, to nić dentystyczna jest królową

Nić dentystyczna stanowi dopełnienie higieny jamy ustnej. Szczoteczka to jednak nie wszystko, gdyż nie jest w stanie całkowicie usunąć resztek jedzenia gromadzących się w szczelinach pomiędzy zębami. Nić ,tak samo jak szczoteczka, ściąga płytkę nazębną w sposób mechaniczny. Właśnie dlatego jej działanie jest takie skuteczne. U osób dorosłych przestrzeń między dwoma zębami jest miejscem, w którym najłatwiej tworzą się zmiany próchnicowe – jednym słowem ząb w tym miejscu najszybciej zaczyna się psuć, a jego struktura zostaje naruszona. Jednocześnie ubytki występujące na powierzchniach stycznych są trudniejsze w leczeniu dentystycznym.

Zaprzyjaźnij się ze swoim dentystą

Dentysta jest osobą doświadczoną, która wie w jaki sposób leczyć twoje zęby. Dlatego nie ma powodu by go demonizować! On wie najlepiej jak zabrać się do leczenia, aby nie było ono bolesne, a jednocześnie było skuteczne. Wyleczenie wszystkich zębów zainfekowanych próchnicą zmniejszy ryzyko powstawania kolejnych ognisk choroby. Jednym słowem, twoje zęby staną się zdrowsze i piękniejsze.

Ogranicz słodycze

Słodycze w postaci cukierków, batoników, żelków i wszelkiej przetworzonej żywności powinny zniknąć z twojej diety. Po pierwsze, są one po prostu niezdrowe dla organizmu. Dostarczają śladowe ilości wartości odżywczych i wielu kalorii. Biały cukier i słodkie syropy wykorzystywane do produkcji słodyczy negatywnie wpływają na ciało człowieka pod rożnymi względami. Jednym z nich jest oddziaływanie na zęby. Bakterie przyczyniające się do powstawania próchnicy w znacznej mierze żywią się cukrem. W wypadku zjedzenia słodkiej przekąski i nie umyciu zębów po jej spożyciu, bakterie mają szerokie pole do popisu. Nie bez powodu dzieci, które jedzą dużą ilość słodyczy mają bardziej zepsute zęby od dzieci, które jedzą słodycze w sposób umiarkowany.