Około 98% polskich zębów jest dotkniętych próchnicą. Z czego wynika aż tak duży poziom zaniedbania zębów w naszej szerokości geograficznej? Problemem jest oczywiście niedostateczny poziom wiedzy, gdyż Polacy popełniają wiele błędów podczas szczotkowania zębów. Okazuje się że nadgorliwi „szczotkarze” mogą intensywnym myciem wyrządzić sobie więcej krzywdy aniżeli pożytku.

„Im mocniej i dłużej – tym lepiej” jest najbardziej krzywdzącą opinią krążącą drogą pantoflową. Niestety ale ani silniejszy nacisk, ani zbyt długie szczotkowanie nie zapewni lepszej higieny jamy ustnej. To stwierdzenie jest całkowitą nieprawdą. Co więcej, istnieje najbardziej optymalny czas mycia zębów, a nawet nacisk z jakim powinno się przykładać szczoteczkę do zębów.

Już wiemy jak długo i jak mocno należy myć zęby!

Najlepsze parametry nacisku i czasu mycia zębów ustalił profesor Peter Heasman z uniwersytetu w Newcastle (Wielka Brytania). Przeprowadził badanie na 12 ochotnikach, którzy mieli szczotkować zęby w różny sposób. Grupa została podzielona na osoby, które miały myć zęby w czasie 30, 60, 120 i 180 sekund oraz stosować nacisk rzędu 75, 150, 225 lub 300 gram. Z badania wynikło, iż zęby były najlepiej wyczyszczone w przypadku mycia zębów przez dwie minuty oraz przy użyciu nacisku 150 gram. Natomiast im dłuższy był czas mycia zębów i większy nacisk, tym zęby stawały się coraz bardziej wrażliwe na uszkodzenia dziąseł i szkliwa.

Polakom wydaje się, że myją zęby wystarczająco długo, ale…

W Polsce, w Opolu przeprowadzono nieco inne badanie. Sprawdzano świadomość z jaką grupa badanych myje swoje zęby. Okazało się, że różnice w percepcji a rzeczywistości są całkiem spore. Wpierw wśród badanych przeprowadzono ankietę. W niej 51% osób zaznaczyło, że myje zęby około 2-3 minut. Kolejne 45% ankietowanych twierdziło, że myje swoje zęby dłużej niż 3 minuty. Następna część badania polegała na zmierzeniu rzeczywistego czasu przeznaczonego na szczotkowanie zębów. Okazało się, że osoby które były przekonane, że myją zęby przez 2 minuty myły je krócej niż przez 60 sekund, natomiast osobom którym się wydawało, iż robią to dłużej, to czas mycia zębów wynosił około 2 minut. Czas rzeczywistego mycia zębów potrafiło trafnie wskazać jedynie 4% uczestników badania.

Zbyt długie i intensywne mycie zębów może być przyczyną wielu problemów

Okazuje się, że myciu zębów należy poświęcić trochę więcej uwagi. Warto sprawdzić jak długo je myjemy i czy jest to wystarczający czas do ich wyczyszczenia. Ponadto należy zadbać o to, by nie dociskać szczoteczki do zębów zbyt mocno – jest to największy grzech niedzielnego czyściciela zębów. Zbyt intensywne pocieranie szczoteczką o zęby może powodować uszkodzenie szkliwa i podrażnienie dziąseł. Z tego samego powodu często może dochodzić do krwawień z jamy ustnej bądź opuchnięcia tkanek miękkich. Długotrwałe, nieprawidłowe mycie zębów może skutkować osuwaniem się dziąseł i odsłanianiem szyjek zębowych, co prowadzi do nadwrażliwości zębów.