Według analiz przeprowadzonych na podstawie ankiet Polacy niechętnie korzystają z usług gabinetów stomatologicznych. Podają kilka powodów, między innymi złe doświadczenia z leczenia przed laty, zbyt wysokie ceny za wykonywane zabiegi czy wstyd związany z ubytkami w uzębieniu. Jednak jeśli decydujemy się już na wizytę u stomatologa to zazwyczaj wybieramy gabinety prywatne, niechętnie korzystamy z usług gabinetów działających ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia.

Na co wskazują dane statystyczne?

Według danych statystycznych ponad połowa Polaków decyduje się na wizyty w prywatnych gabinetach stomatologicznych. Ponadto ankietowani odpowiadali, że w ogóle wola korzystać z prywatnej opieki medycznej, która wydaje im się znacznie solidniejsza. Poza tym w prywatnych gabinetach czas oczekiwania na wizytę jest znacznie krótszy niż w placówkach NFZ-tu.

Nieco mniej niż połowa ankietowanych wyznała, że często również wybiera metody mieszane, z niektórych usług korzystają w publicznych placówkach medycznych, a z tych tańszych lub na które trzeba długo oczekiwać w NFZ-cie korzystają w prywatnych gabinetach. Podobne odczucia maja osoby wybierające zabiegi stomatologiczne.

Należy mieć na uwadze, że nie wiele zabiegów stomatologicznych można wykonać w placówkach publicznych bez dopłaty. W zasadzie strefa stomatologiczna została mocno okrojona z funduszy NFZ-tu przez co więcej pacjentów decyduje się na leczenie w prywatnych gabinetach, gdzie usługi wykonywane są na wyższym poziomie, a czas oczekiwania jest znacznie krótszy.

Jaka gałąź medycyny prywatnej jest najpopularniejsza?

Niewątpliwie stomatologia wygrywa wśród usług medycznych, z których najczęściej prywatnie korzystają pacjenci. Ponad połowa ankietowanych wskazuje, że korzysta głównie z prywatnych usług stomatologicznych, nieco mniej niż połowa zaznacza, że dodatkowo opłaca składki na leczenie dentystyczne w prywatnych gabinetach czy klinikach.

Niestety publiczne gabinety stomatologiczne nie są tak komfortowo wyposażone, jak gabinety prywatne, a to przekłada się na jakość świadczonych usług. Poza tym stomatologia opłacana z NFZ-tu refunduje niewiele zabiegów stomatologicznych. Coraz częściej również dzieci korzystają z prywatnych gabinetów. W zasadzie darmowe w obecnej chwili są głównie przeglądy dentystyczne i proste zabiegi niewymagające stosowania specjalistycznego leczenia.

Źródło: foto internet