Ból zęba często atakuje znienacka. Apteka jest zazwyczaj zbyt daleko a środki przeciwbólowe znajdujące się w domu nie pomagają. Jak się wtedy ratować? Nasze mamy i babcie stosowały sprawdzone domowe sposoby. Oto najlepsze z nich.

Roztwór jodyny na ból zęba

Jodyna to jeden ze środków, które mogą pomóc z bólem zęba. Posiadanie jej nie jest tak popularne, jak jeszcze kilka lat temu, ale z pewnością znajdzie się jeszcze w apteczce wiekowej sąsiadki lub rodziców. Roztwór jodu z potasem rozcieńczony w etanolu sprawdza się doskonale z dezynfekcji skóry (na zranienia i otarcia). Wykazuje także właściwości eliminujące bakterie, wirusy i grzyby. Pomoże znieczulić zęba. Wystarczy do niego przyłożyć wacik nasączony jodyną lub przepłukać jamę ustną wodą z tym roztworem.

Czosnek i cebula – naturalne antybiotyki

Czosnek słynie ze swoich naturalnych właściwości antybakteryjnych i przeciwbólowych. Zawarte w nim antyoksydanty zwalczają wolne rodniki. Działanie przeciwgrzybiczne czosnek zawdzięcza allicynie, która się wydziela podczas rozgniatania go. Podobnie jest z cebulą odznaczającą się podobnymi właściwościami. Połączenie tych dwóch warzyw z pewnością pomoże z bólem zęba. Najlepiej obydwa warzywa poszatkować i wymieszać. Tak przygotowany środek możemy przyłożyć do bolącego miejsca lub zwyczajnie żuć.

Szałwia – zioło zdrowia

Napar z liści szałwii to jeden ze sposobów na walkę z bólem zęba, którym możemy płukać jamę ustną. Napar należy zalać wrzątkiem i zaparzyć. Płukać dopiero po ostygnięciu. Szałwia słynie ze swoich właściwości odkażających i grzybobójczych. Poza tym w roślinie znajdują się także między innymi: garbniki, flawonoidy, witaminy (B1, B3, C), karoteny. Przydaje się nie tylko z walce z infekcją, ale także: pielęgnuje skórę, pomaga w trawieniu, sprawdza się w dolegliwościach miesiączkowych.

Goździki to nie tylko przyprawa

Goździki najczęściej kojarzą się z przyprawą lub kwiatem. W medycynie chińskiej i indyjskiej nierozkwitłe i wysuszone pęki stosuje się przeciwbólowo i antyseptycznie. My nie musimy suszyć rośliny. Wystarczy zaopatrzyć się w olejek. Nasączony nim wacik należy przyłożyć do zęba. Niemniej można także zmiażdżyć goździk także przyłożyć go do bolącego miejsca.

Alkohol – dobry na wiele dolegliwości

Alkohol to nie tylko napoje wyskokowe. W małych ilościach ta substancja posiada właściwości odkażające i znieczulające. Wacik nasączony tym preparatem można przyłożyć do bolącego zęba lub przepłukać jamę ustną. Oczywiście, jeśli nie odrzuca nas charakterystyczny posmak.

Klącza tataraku – staropolski sposób na ból zęba

Klącza tataraku były stosowane od wieków na ziemiach polskich. Żucie uśmierza ból dzięki właściwościom przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybicznym, przeciwbakteryjnym. Tatarak jest dzisiaj zapomniany, ale każdy z pewnością go kojarzy. To charakterystyczne brązowe pałki rosnące nad rzekami. To właśnie ich korzenie nazywamy klączami.

Olejek eukaliptusowy – przysmakiem koali w ból zęba

Medycyna naturalna, aromaterapia i charakterystyczny zapach u dentysty – z tym może nam się kojarzyć olejek eukaliptusowy. Właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne zawdzięcza cyneolowi i seskwiterpenom. Chłodzi o rozkurcza miejsce bólu. Często można go znaleźć w formie dodatku do pasty do zębów.

Soda oczyszczona – najpopularniejszy domowy sposób na walkę z bólem dziąseł

Soda oczyszczona znajduje się w praktycznie każdym domu. Jej właściwości pomagające w walce ze schorzeniami jamy ustnej są wynikiem podniesienia pH. W ten sposób zablokowany jest rozwój bakterii, stany zapalne szybciej się goją a tkanki regenerują. Najpopularniejsza formą jest płukanie jamy ustnej roztworem (łyżka sody na szklankę wody).