Zwolennicy wody gazowanej twierdzą, że lepiej od niegazowanej gasi pragnienie i dłużej pozostaje świeża. Ze względu na kwaskowatość i obecność dwutlenku węgla woda sodowa wzmaga apetyt oraz ułatwia trawienie. Okazuje się, że z tych samych przyczyn może źle wpływać na stan jamy ustnej.

Jaką wodę pić?

Mimo że nie zawiera cukru i jest zdecydowanie lepszym wyborem od słodzonych napojów gazowanych, zawiera kwas węglowy powstający w reakcji dwutlenku węgla z wodą. To właśnie on może powodować ścieranie się szkliwa.

Badania przeprowadzone przez zespół współpracujący z Uniwersytetem w Birmingham wykazały, że wody gazowane mają odczyn kwasowy i mogą mieć „potencjalnie żrące” działanie na zęby.

Suchość w ustach i uczucie pragnienia to nie jedyne sygnały świadczące o tym, że organizm potrzebuje…

Kwasowość wody gazowanej jest porównywalna do tej w soku pomarańczowym i w podobny sposób odbija się na zdrowiu zębów.

Wpływ wody gazowanej na uzębienie zależy również od innych czynników, np. ilości spożywanych substancji kwaśnych i cukru, stanu dziąseł i jamy ustnej oraz zawartości fluoru w stosowanej paście do zębów.

Wody gazowane różnią się od siebie składem chemicznym i zawartością CO2. Oprócz tego, niektóre z nich mogą zawierać sól, cytrynian sodu, cytrynian potasu i inne dodatki do żywności. Dlatego też warto dokładnie czytać etykiety, aby świadomie wybierać te najodpowiedniejsze dla zdrowia.

źródło: https://portal.abczdrowie.pl/woda-gazowana-moze-szkodzic-zebom?src01=6a4c8&src02=facebook_wp