Wybity ząb stały u dziecka może spowodować uszczerbek na zdrowiu, którego nie będzie można zniwelować przez najbliższe kilka lat. Wybite zęby mogą zdarzyć się każdemu, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę jak niebezpieczne jest wybicie zęba u dorastającego dziecka czy nastolatka. Kości szczęki formują się do 18, a nawet 21 roku życia. Wybity ząb sprawi, że nasze dziecko przez bardzo długi czas będzie szczerbate, a należy zaznaczyć, że z reguły wybija się zęby przednie, których brak jest mocno szpecący w wyglądzie nastolatka. Wybicie zęba mlecznego nie jest niczym strasznym, jak wiemy po kilku miesiącach wyrośnie ząb stały. Jeśli natomiast dojdzie do wybicia zęba stałego należy przedsięwziąć jeden z trzech podstawowych kroków, aby nasze dziecko nie pozostało szczerbate przez kilka lat.

Co zrobić kiedy dziecko zwichnęło ząb stały?

Pierwszą rzeczą jaką należy zrobić to odpowiednio zapakować uszkodzony ząb i jak najszybciej udać się do najbliższego gabinetu stomatologicznego. Zwlekanie aż dziura po zębie się zagoi jest najgorszą rzeczą jaką możemy w tym wypadku zrobić. Przy wybitym zębie stałym u dziecka najważniejszy jest czas.

Z reguły do tego typu uszkodzeń zębów najczęściej dochodzi latem, kiedy dzieci jeżdżą na rolkach, rowerach czy deskorolkach. Jednak zima stwarza również wiele możliwości, w czasie których może dojść do niepokojących wypadków. Jeśli przytrafi nam się sytuacja, w której dziecko wróciło do domu z zębem w ręku to pół biedy następnie należy jak najszybciej udać się do stomatologa, który zdecyduje jaki będzie dalszy proces ratunku stałego zęba.

Co zrobić kiedy w czasie urazu dziecku wypadł ząb stały?

Przede wszystkim trzeba ząb odnaleźć, oczyścić i odpowiednio zabezpieczyć. Kolejnym krokiem jest udanie się do najbliższego gabinetu stomatologicznego. Po wypadku najważniejsze jest odpowiednie przechowanie zęba, aż dotrzemy do gabinetu lekarskiego. Najlepiej jest umieścić ząb w pudelku wypełnionym mlekiem i przetransportowanie go razem z dzieckiem.

Jeśli nie mamy możliwości szybkiego dotarcia do gabinetu lekarskiego można ząb oczyszczony samodzielnie umieścić w zębodole. Dziecko powinno zagryźć ząb do czasu aż umiejscowi się on w poprzednim miejscu. Jednak i tak niezbędna będzie wizyta u stomatologa.

Jakie są szanse na uratowanie wybitego zęba stałego?

Szanse na uratowanie wybitego zęba spadają z każdą minutą. Niestety o tym czy ząb się ponownie przymnie decyduje najbliższa godzina po wypadku w wyniku, którego doszło do wybicia zęba. Niestety jeśli ząb nie przyjmie się ponownie w zębodole to przez najbliższe parę lat nasze dziecko pozostanie z wybrakowanym uzębieniem. Implant można zaszczepić dopiero po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności. Wynika to z tego, że do 18 roku życia trwa rozrost kości szczękowej. Istnieje jednak możliwość wykonania protezy, jednak nie są one zbyt wygodne zwłaszcza dla dzieci, którym stale rozrasta się kość szczękowa.

 

Źródło: foto internet