Usuwanie zębów mądrości jest owiane wieloma mitami. Strach pacjentów przed wyrywaniem zębów sprawia, iż zaczynają oni wymyślać niestworzone historie. Niestety powszechny dostęp do internetu tutaj nie pomaga – pacjenci zazwyczaj czytają makabryczne historie o powikłaniach i niepotrzebnie nakręcając swoją wyobraźnię.

Czas definitywnie odczarować usuwanie ósemek. W rzeczywistości jest to rutynowo wykonywany zabieg, na którym dentyści dobrze się znają. Ponadto ekstrakcja tych zębów nie różni się niczym specjalnym od usuwania innego zęba. Owszem, znajduje się on głębiej w jamie ustnej, co sprawia że dostęp do niego jest nieco utrudniony, jednak zabieg przebiega według tej samej procedury.

Dlaczego zęby mądrości sprawiają problemy?

Nasze ósme zęby nazywane są potocznie zębami mądrości. To skoro zęby te są takie „mądre”, to czemu zachowują się tak głupio i wyrzynają się dopiero w wieku dorosłym i tyle z nimi problemów? Niegdyś, gdy jeszcze ludzkość żyła w mniej cywilizowanych warunkach, ósemki były potrzebnymi zębami. To w końcu zęby trzonowe, więc udoskonalały proces żucia. Jednak dzisiejszy ludzie przestali już potrzebować ósemek, a ich szczęka uległa zmniejszeniu. Dlatego zęby, które kiedyś były mile widziane, dziś stwarzają masę problemów.

Czym grozi nieusunięcie ósemek?

Ze strachu przed powikłaniami i bólem wielu pacjentów nie decyduje się na zabieg ekstrakcji, chociaż powinni. Może doprowadzić to do powstawania stanów zapalnych w jamie ustnej, sprzyjać rozwojowi próchnicy oraz powodować ból. Tak więc ludzi próbujących uniknąć bólu, zostawiając sprawę na później, mogą z czasem oczekiwać jeszcze większego bólu. Ból jednak nie musi występować w samym zębie, może on też objawiać się jako przeciągły ból głowy bądź szczęki.

Zęby mądrości mogą mieć trudności w wyrżnięciu się, przez co może dochodzić do powstawania kieszonek przyzębnych, w których będą gromadzić się bakterie i resztki pokarmowe. Jednym słowem jest to prosta droga do powstania infekcji a nawet ropnia. Natomiast ósemki, które wyżynają się pod złym kątem mogą napierać na pozostałe zęby w łuku zębowym. To również może powodować ból, jednak głównym problemem może stać się stłoczenie zębów i ich wykrzywianie z powodu braku miejsca. Ósemka napierając na sąsiadującą siódemkę może również spowodować, że na powierzchni stycznej pojawi się próchnica.
Jak widać lepiej jest zająć się ósemkami jak najszybciej, zanim zaczną się z nimi problemy.

Co zrobić i czego nie robić przed ani po zabiegu ekstrakcji zęba?

Przed samym zabiegiem nie należy pod żadnym pozorem pić alkoholu. Choć niektórym się wydaje, że jeden mały na odwagę będzie pomocny, to może on utrudnić wykonanie zabiegu i gojenie rany. Alkohol uniemożliwia odpowiednie działanie znieczulenia – będzie bardziej bolało! Lepiej jednak pamiętać, aby przed zabiegiem coś zjeść. Choć ze stresu może być to trudne, to jednak będziesz żałował jeśli tego nie zrobisz – najesz się dopiero po jakiś dwóch godzinach od ekstrakcji. Przed wykonaniem zabiegu lekarz może cię również poprosić o wykonanie zdjęcia pantomograficznego, dlatego lepiej abyś się liczył z taką okolicznością.

Jeżeli jesteś palaczem to mam dla ciebie przykrą wiadomość – przez minimum 12 godzin od zabiegu nie można palić. Palenie papierosów może bardzo źle wpłynąć na gojenie się rany i doprowadzić do tzw. suchego zębodołu.
Przez kilka dni zaleca się aby dieta była bardziej płynna niż stała. Jedzenie powinno być delikatne i niedrażniące śluzówki. Po zabiegu unikaj przez pewien czas intensywnego płukania buzi oraz alkoholu, kawy i szczotkowania zębów wokół wyrwanego zęba.

Jak długo trwa wracanie do normy po zabiegu?

Po samym zabiegu daj sobie chwilkę na odpoczynek. Usiądź w poczekalni i przez chwilę sprawdź jak się czujesz. Po ekstrakcji zęba niektórzy pacjenci mają delikatne zawroty głosy lub skoki ciśnienia. Najlepiej wróć do domu autobusem lub taksówką, gdyż samodzielne prowadzenie samochodu nie jest wskazane.

Zazwyczaj nawet po cięższych przypadkach ekstrakcji pacjent wraca do swoich obowiązków w przeciągu dwóch dni. Po tym czasie może już wrócić do pracy, a wszelkie niepożądane dolegliwości, jak obrzęk czy opuchlizna, powinny ustąpić. Sama rana będzie się goić około tygodnia i przez ten czas należy nie nadwyrężać jej.

Z powodu ekstrakcji zęba można uzyskać krótkie L4. Nie jest to niezbędne w wypadku kiedy zabieg jest prosty. Jednak gdy pacjent wymaga zabiegu chirurgicznego, przy którym rozcinane jest dziąsło i zakładane są szwy może być ono konieczne.