Najnowsze badania nad chorobą Alzheimera dowodzą jej związku ze stanem naszych zębów.

Międzynarodowy zespół naukowców, w tym z Polski, opublikował artykuł w którym wykazano, że bakterie odpowiedzialne za paradontozę, są również odpowiedzialne za najczęstszą przyczynę otępienia.

Bakteria o tajemniczej nazwie Porphyromonas gingivalis, została wykryta w mózgu oraz płynie mózgowo-rdzeniowym osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Zła higiena jamy ustnej, prowadzi do zapalenia dziąseł, objawiającego się krwawieniem podczas szczotkowania oraz ich sino-czerwonym kolorem.

Utrzymywanie się takiego stanu, prowadzi do zapalenia przyzębia (paradontozy) i dużej ilości Porphyromonas gingivalis w jamie ustnej, skąd prawdopodobnie drogą naczyń krwionośnych przedostaje się do mózgu.

Trwają prace nad szczepionką, która daje nadzieję osobom cierpiącym na chorobę Alzheimera ale nic nie zastąpi odpowiedniej profilaktyki. Jeśli coś możemy zrobić, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania, to właśnie szczotkować zęby. Prawidłowa higiena jamy ustnej powinna obejmować szczotkowanie przynajmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem, oraz nitkowanie przestrzeni międzyzębowych.

Aby upewnić się czy nasze nawyki higieniczne są prawidłowe, wystarczy krótka wizyta w gabinecie stomatologicznym, gdzie zespół składający się z lekarza i wykwalifikowanej higienistki podpowie jak prawidłowo dbać o zdrowie naszych zębów. 


lek. dent. Michał Piechota