Zdrowy styl życia promowany przez celebrytów zapoczątkował rozwój gabinetów dietetycznych, które powstawały jak grzyby po deszczu. Okazuje się, że dietetykiem, czyli doradcą żywieniowym może zostać każdy. Nie jest to zawód zamknięty do wykonywania, którego niezbędne jest posiadanie licencji. Doradzać w kwestii prawidłowego odżywiania może każdy, a cena za sesję z dietetykiem może kosztować nawet kilkaset złotych.

Kto pracuje w zawodzie dietetyka?

Zawód dietetyka jeszcze kilka lat temu nie był tak popularny jak w obecnej chwili. Promocja zdrowego stylu życia jest na tyle popularna, że Polacy są w stanie wiele zapłacić, aby stylem życia zbliżyć się do swoich ulubionych gwiazd ekranu.

Zawód dietetyka nie posiada odpowiednich regulacji prawnych, dzięki czemu możliwe jest objecie stanowiska dietetyka przez osoby, które nie posiadają kierunkowego wykształcenia. Najczęściej efektem tego jest psucie renomy osób, które przez wiele lat pracowały na sukces w branży dietetycznej.

Zazwyczaj osoby, które zaczynają pracować w zawodzie dietetyka wcześniej uczęszczały na sesje do specjalisty, udało im się osiągnąć plan zrzucenia wagi i uznały, że tym samym stały się specjalistami w tej dziedzinie.

Jakie są efekty porad dietetyków bez dyplomu?

Osoby nie posiadające gruntownej wiedzy żywieniowej mogą znacznie więcej przynieść szkody osobom korzystającym z ich porad niż poprawić ich kondycję. Coraz więcej osób, które trafiają do renomowanych klinik dietetycznych to ofiary dietetyka amatora.

Na nieszczęście amatorzy wyposażają swoje gabinety w specjalistyczne sprzęty, które nie do końca umieją obsłużyć. Z reguły ich porady są znacznie droższe niż ceny w gabinetach u specjalisty dietetyka. Zazwyczaj amatorzy podpisują umowy z firmami produkującymi wspomagacze odchudzania i je oferują swoim klientom.

Brak wiedzy powoduje, że dietetyk amator funduje swoim klientom terapie oparte na niewartościowych suplementach diety, które zażywane w nadmiarze i nieodpowiednio dobrane mogą zaszkodzić pacjentom. Zazwyczaj profesjonalny dietetyk układa plan żywieniowy dla pacjenta wraz ze wsparciem ćwiczeń poprawiających kondycje i wyszczuplających sylwetkę. Samo spożywanie suplementów diety nie spowoduje, że staniemy się ponownie szczupli i wysportowani.

Ile kosztuje zdobycie dyplomu dietetyka?

Droga do zostania specjalista dietetykiem jest niekiedy wyboista i kosztowna. Z reguły osiągniecie poziomu eksperta z dziedziny prawidłowego żywienia polega na stałym rozwoju i zdobywaniu wiedzy. Najkosztowniejsze jest uzyskanie certyfikatów, gdzie jeden poziom kosztuje w granicach 2 tys. zł, a takich poziomów należy zaliczyć aż trzy.

Kolejnym etapem nauki jest poznanie języka angielskiego. Niestety publikacje zagranicznych ekspertów publikowane są w prasie branżowej ze sporym opóźnieniem. Jeśli zamierzamy pracować na swój sukces to musimy być stale na bieżąco z informacjami płynącymi od światowej klasy ekspertów.

Każdy dietetyk specjalista zapewni, że samo zdobywanie suchej wiedzy na niewiele może się zdać. Dobry dietetyk to taki, który na własnym przykładzie dąży do perfekcji. Oferując pacjentom zdrowy styl życia należy w pierwszej kolejności samemu świadczyć dobrym przykładem.

Co znajdziemy w internecie?

W internecie poza ofertami dietetyków znajdziemy również gotowe plany żywieniowe, które można pobrać na dysk swojego komputera. Ponadto przy ofertach dietetycznych znajdziemy również wiele reklam oferujących suplementy diety i wspomagacze odchudzania.

Jednak dieta pobrana w internecie może nam niewiele pomóc, ponieważ dobrze dobrana dieta powinna być napisana dla indywidualnego pacjenta. Dieta od specjalisty dietetyka będzie zawierała parametry naszej wagi, wzrostu, styl życia jaki prowadzimy oraz cel jaki zamierzamy osiągnąć.

Należy pamiętać, że dążenie do zgrabnej sylwetki to ciężka praca, którą za nas nie wykona żaden dietetyk czy suplement diety. Dieta może być skuteczna, ale tylko wtedy gdy jest wspierana przez odpowiednie ćwiczenia fizyczne.

Źródło: innpoland.pl