Na przestrzeni wieków na temat stomatologii narodziło się wiele mitów. Do dzisiaj wiele osób sądzi, że cola rozpuszcza zęby, mleko je leczy a próchnicą można się zarazić w trakcie pocałunku. Pora się z tym wszystkim rozprawić. Zapraszamy do lektury!

Cola rozpuszczająca zęby to jeden z najczęstszych mitów na temat zębów

Cola nie rozpuści naszych zębów a mit na jej temat wziął się z faktu, że pozostawia specyficzny posmak na zębach. W rzeczywistości jej nadmierne picie może prowadzić do erozji szkliwa. Podobny efekt uzyskujemy pijąc soki owocowe. Należy pamiętać, że mycie zębów zaraz po skosztowaniu tych napoi może pogłębić problemy ze szkliwem. Najlepiej odczekać pół godziny i korzystać ze słomki do picia.

Próchnica rzeczywiście można się zarazić przez pocałunek

Na imprezie w klubie najlepiej stronić od osób, które na pierwszy rzut oka są na bakier z higieną jamy ustnej. Próchnica można się zarazić przez pocałunek. Warto zatem dobierać partnerów przez wzgląd na ich stan jamy ustnej. U dzieci natomiast należy leczyć mleczaki, ponieważ rozwijająca się choroba może się przenieść na zęby stałe. Niezbyt dobrym pomysłem jest branie dziecięcego smoczka do buzi. Możemy zarazić maleństwo lub sami siebie.
Kolejny mit na temat próchnicy dotyczy widocznych zmian. Wydaje się, że jeśli ich nie widać – zęby są zdrowe. Okazuje się jednak, że zmiany chorobowe widoczne są dopiero w zaawansowanej fazie. Choroba w pierwszej fazie atakuje miejsca niewidoczne i głębię zęba. Właśnie z tego powodu dentyści od lat nakłaniają pacjentów do regularnych profilaktycznych wizyt.

Próchnica jest przyczyną wielu chorób

Stomatologia nie cieszy się powodzeniem w Polsce. Być może wynika to z faktu, że przez lata nauczeni byliśmy, że o zęby dba się jedynie w szkole podstawowej. Do dalszego leczenia skutecznie zniechęcały kolejki a w III RP ceny w prywatnych gabinetach. Tymczasem wystarczy profilaktyka i wizyta w stomatologa raz na pół roku. Nieleczona próchnica powoduje cukrzycę, miażdżycę, nowotwory, nadciśnienie, sepsę, stany zapalne, choroby przewodu pokarmowego i wiele innych.

Wociech Oczka, lekarz Stefana Batorego, miał rację – mleko dobrze wpływa na uzębienie

Wapń, białko i witamina D zawarta w przetworach mlecznych wzmacnia zęby. W tym temacie nie ma sensu polemizować.

Nić dentystyczna lepsza od szczoteczki do zębów

W Polsce panuje szczególna niechęć do nici dentystycznej a okazuje się, że prawidłowo stosowana pozwala usunąć blisko 90 proc. niedostępnego dla szczoteczki osadu. To właśnie w tych miejscach najbardziej lubi rozwijać się próchnica. Odpowiedzialność za swój uśmiech oznacza zatem korzystania z obydwu dobrodziejstw. Tym bardziej, że nić dentystyczna jest relatywnie tania. Jej nieznajomość z Narodem to wynik ignorancji.

Nic się nie stanie, jeśli okazjonalnie daruje sobie mycie zębów.

To oczywiście mit. Okazjonalnie warto pić lampkę wina, ale nawet z tym nie należy przesadzać. Po każdym jedzeniu ślina, bakterie i kawałki pokarmów tworzą płytkę nazębną. Wystarczy 12 godzin, aby płytka stwardniała i była nieusuwalna dla szczoteczek do zębów. Następnie zamienia się w kamień nazębny a ten przyczynia się do próchnicy uszkadzając przyzębie. Konkluzja jest zatem oczywista – zęby myjemy przynajmniej dwa razy dziennie minimum dwie minuty. Warto także odwiedzić stomatologa, ponieważ usuwanie kamienia jest w części refundowane przez NFZ.