Ciąg dalszy artykułu Obalamy mity na temat aparatów ortodontycznych – Część I”.

Mit 5 – Aby założyć aparat nazębny trzeba koniecznie usunąć kilka zębów.

Jeżeli wszystkie zęby są zdrowe, a w szczęce znajduje się odpowiednio dużo miejsca, to nie ma najmniejszego powodu, aby usuwać jakiekolwiek zęby. Stara szkoła ortodontyczna uczyła, by pozbywać się wszystkich czterech „czwórek”, w celu utworzenia dodatkowego miejsca dla wszystkich zębów. Takie praktyki obecnie wychodzą już z użycia, gdyż stawia się na rozbudowę łuków zębowych w taki sposób, ażeby bez usuwania zębów, wszystkie mogły mieć odpowiednią ilość miejsca. Jeżeli jakiś ortodonta będzie chciał bez powodu wyrwać ci zdrowe zęby, to uciekaj od niego i poszukaj kogoś o większym doświadczeniu.

Co do tzw. zębów mądrości nie zawsze zachodzi potrzeba ich usuwania. Zęby ósme są zębami trzonowymi, które tak samo jak pozostałe trzonowce spełniają swoją rolę w procesie przeżuwania. Jeżeli ósemki są prawidłowo ułożone, a ich korzenie nie kolidują z korzeniami innych zębów mogą one spokojnie pozostać w jamie ustnej. Nawet ósemki zatrzymane w kości, jeżeli nie sprawiają problemów, mogą pozostać na swoim miejscu.

Mit 6 – Z „klamerkami” nie da się jeść.

Można jeść, aparat w żaden sposób w tym nie przeszkadza, pod warunkiem że będzie wybierało się odpowiednie pokarmy. Wystarczy zrezygnować z bardzo twardych produktów oraz takich, które mogłyby przyklejać się do aparatu. Należą do nich orzechy, czekolada oraz ciągnące się słodycze. Nie jest to zbyt duża grupa produktów spożywczych, więc można sobie bez nich całkowicie poradzić. Wybierając produkty spożywcze, które są miękkie i łatwe do pogryzienia, nie będziemy mieli najmniejszego problemu z jedzeniem.

Mit 7 – Prostowanie zębów bardzo boli.

Nie można powiedzieć, iż prostowanie zębów jest nieodczuwalne, gdyż byłoby to kłamstwem. Jednakże rzadko kiedy ból temu towarzyszący jest intensywny. Pacjenci odczuwają przede wszystkich rozpychanie, które nie jest przyjemne, jednak nie jest specjalnie dokuczliwe. Zęby mogą pobolewać do 10 dni po samym założeniu aparatu i następnie, po zmianach na wizytach kontrolnych, w granicach 3-7 dni. Takie dolegliwości jednak występują jedynie w pierwszym półroczu noszenia aparatu, gdyż później zęby przystosowują się do wprowadzanych zmian w przeciągu zaledwie kilku godzin.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł rozwiał wiele waszych wątpliwości dotyczących noszenia stałego aparatu ortodontycznego. W końcu nie taki diabeł straszny jak go malują! Leczenie ortodontyczne jest niezwykle wartościowe, gdyż pozwala na fizjologiczne ustawienie zębów względem siebie, które jest korzystne dla ludzkiego zdrowia. Dodatkowo prawidłowo ustawione zęby wyglądają rewelacyjnie, więc na co więcej czekać?