Na temat leczenia ortodontycznego krążą różne mity. Przez nie wiele osób nie decyduje się na podjęcie leczenia. Jest to dla nich wielka strata, gdyż prawidłowo ukształtowany zgryz jest kluczem do zdrowego i pięknego uśmiechu.

Mit 1 – Zęby mogą prostować tylko osoby młode.

W rzeczywistości nie ma znaczenia czy leczenie ortodontyczne podejmie się w wieku 16 czy 46 lat. Wprawdzie u osób młodszych może ono przebiegać w nieco łatwiejszy sposób, jednak u osób starszych, a nawet w podeszłym wieku, może dawać równie dobre efekty. Aparat ortodontyczny oddziałuje na zęby w sposób mechaniczny, poprzez siły które powodują ich przesuwanie. Dlatego zęby są podatne na prostowanie w każdym wieku.

Mit 2 – Aparat ortodontyczny zniszczy mi szkliwo.

Prawidłowo założony aparat nazębny nie ma prawa zniszczyć szkliwa osobie, która go nosi. Jednakże podczas noszenia aparatu stałego jest niezwykle ważne, aby prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej. Jest ona utrudniona z powodu drutów i zamków, dlatego należy się do niej odpowiednio przygotować. Przydatne będą specjalne szczoteczki, nici do zębów i parę innych akcesoriów, dzięki którym po ściągnięciu aparatu twoje zęby będą tak samo zdrowe, jak były wcześniej. Aparat sam z siebie nie może zniszczyć szkliwa, jednak brak odpowiedniej higieny może skutkować powstaniem wielu ubytków spowodowanych próchnicą.

Mit 3 – W trakcie noszenia aparatu moja twarz będzie zniekształcona i będę seplenił.

Aparat nazębny wcale nie musi być widoczny ani przeszkadzać w mówieniu. Zmiany w mówieniu są bardzo niewielkie i ledwo zauważalne. Aparaty potrafią być wyjątkowo dyskretne, niektóre modele można zakładać chociażby od wewnętrznej strony zębów – nie widać ich praktycznie w ogóle. Ponadto noszenie aparatu jest obecnie modne i świadczy o tym, że dbasz o swój wygląd. Niejedna osoba może pozazdrościć ci efektów jakie osiągniesz i odwagi na zmianę czegoś w swoim życiu. Jeżeli ktoś martwi się chwilowym zniekształceniem warg, to ostatecznym argumentem powinno być to: prawidłowe ustawienie zębów stanowi świetną podporę dla mięśni i skóry twarzy. Dzięki niemu twarz nabierze ładniejszego kształtu i po zakończonym leczeniu będzie wyglądała młodziej.

Mit 4 – Leczenie ortodontyczne trwa latami.

Długość leczenia ortodontycznego zależy od tego, jak bardzo zmotywowany jest pacjent i ortodonta oraz jaki jest stan jamy ustnej. Podejmując się prostowania zębów wybierzmy sprawdzonego specjalistę, który dobrze poprowadzi leczenie. Dodatkowo należy dobrze się przygotować do leczenia, gdyż przychodząc do ortodonty z wieloma ubytkami nie oczekujmy, iż od razu lekarz założy nam aparat. Leczenie będzie trzeba odłożyć na później, do czasu gdy wszystkie zęby zostaną odpowiednio do niego przygotowane. Noszenie aparatu nie jest również czynnością bierną, należy się stosować do zaleceń lekarza ortodonty. W trakcie noszenia aparatu, przykładowo, pacjent musi nosić specjalne gumki. Ich regularne noszenie przyspieszy proces prostowania zębów.

Leczenie ortodontyczne wymaga zaangażowania obu stron. W wypadku stosowania się do wszystkich poleceń, zęby mogą zostać wyprostowane już nawet w 1,5 roku. Jednakże nie należy oczekiwać cudów, jeżeli leczenie danego pacjenta jest bardzo skomplikowane. Silnie stłoczone zęby, nieprawidłowy zgryz czy niedorozwinięte szczęki mogą wymagać dużej pracy. Jednak jest to praca, która się opłaci.

Ciąg dalszy ortodontycznych mitów znajdziecie w artykule „Obalamy mity na temat aparatów ortodontycznych – Cześć II”.