Kredytowanie usług medycznych nie jest nowością i korzysta z niej coraz większe grono pacjentów. Jednak jedną z najpopularniejszych dziedzin medycyny, która finansowana jest jest za pośrednictwem środków kredytowych to stomatologia. Niewątpliwie jest to najpowszechniejsza branża medyczna. Ponadto okrojony zakres usług stomatologicznych finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia powoduje, że pacjenci korzystają z usług gabinetów prywatnych.

Jakie sposoby płatności wybieramy?

Istnieje kilka możliwości sfinansowania usług stomatologicznych, mianowicie za pośrednictwem karty kredytowej czy przy pomocy kredytu gotówkowego. Coraz więcej klinik stomatologicznych oferuje swoim pacjentom koszty leczenia rozłożyć w ratach. Plan leczenia dostosowywany jest do możliwości płatniczych pacjenta.

Leczenia stomatologiczne są jednymi z najdroższych usług medycznych w kraju. Znaczna część polaków nie decyduje się nawet na wykonanie przeglądu dentystycznego, woli żyć w niewiedzy. Podstawowe zabiegi medyczne wahają się w granicach 200 zł za usługę. Im bardziej skomplikowany zabieg stomatologiczny tym wyższa cena.

Wielu pacjentów nie decyduje się na wykonanie zabiegów dentystycznych. Jeśli już decydują się na wizytę u lekarza to z reguły wybierają zabiegi ekstrakcji zęba niż jego leczenie. Niestety najprostsze zabiegi dentystyczne też są płatne między innymi wymiana plomby czy zdjęcie rtg.

Za jakie zabiegi stomatologiczne płacimy pomimo ubezpieczenia NFZ?

Ubezpieczenie NFZ nie pokrywa skomplikowanych zabiegów stomatologicznych jak leczenie kanałowe czy aparaty ortodontyczne, nie mówiąc już o implantach. Za zęby powyżej jedynek i dwójek musimy zapłacić za ich leczenie z wlanej kieszeni. Coraz częściej podstawowe zabiegi pielęgnacyjne dla dzieci również wymagają interwencji w prywatnych gabinetach stomatologicznych.

Jednymi z najdroższych zabiegów są usługi ortodontyczne i implantologiczne. Mogłoby się wydawać, że to podstawowe zabiegi pomagające uzyskać piękny uśmiech. Za podstawowy aparat ortodontyczny wraz z leczeniem uzębienia należy przygotować około 10 tys. zł, nie jest to niska kwota jednak z reguły na ta sumę składa się kilkanaście wizyt ortodontycznych plus aparat poprawiający zgryz.

Coraz więcej płacą również pacjencji, których zęby wymagają leczenia kanałowego. Standardowa wizyta obejmująca leczenie kanałowe wymaga od nas opłaty w wysokości nawet 500 zł. Opłaty za leczenie kanałowe uzależnione są ilości kanałów w zębie.

Czy z polskich usług dentystycznych korzystają zagraniczni turyści?

Polska pod względem cen za usługi stomatologiczne nadal pozostaje w jej ogonie. O ile dla nas usługi stomatologiczne nadal są drogie o tyle dla naszych sąsiadów zza granicy są znacznie tańsze. W Europie za wizyty u dentysty płaci się znacznie więcej niż u nas.

Coraz więcej zagranicznych turystów korzysta z usług gabinetów w Polsce. Najchętniej korzystają sąsiedzi z pastw ościennych, jak Niemcy czy Czesi. Wiele gabinetów stomatologicznych przygotowuje dla nich nawet oferty w obcych językach, a personel medyczny obsługuje pacjentów w ich rodzimych językach.

Źródło: foto internet