Kamień nazębny ma na zębach większość z nas. Niestety. Większość ludzi się do niego przyzwyczaiła, wychodząc z założenia, iż jego posiadanie jest normalnie. Jednakże na powstawanie kamienia nazębnego ma wpływ nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Myjąc i czyszcząc zęby w odpowiedni sposób, można całkowicie zapobiec jego powstawaniu. Kamień jest wrogiem zdrowych zębów i dziąseł.

Kamień nazębny powstaje w wyniku niedokładnego bądź zbyt rzadkiego oczyszczania zębów. Tworzy się on ze zgromadzonej płytki nazębnej, która z czasem zaczyna twardnieć i osadzać się przede wszystkim wzdłuż linii dziąseł i w przestrzeniach międzyzębowych.

Jaka jest różnica pomiędzy płytką nazębną a kamieniem nazębnym?

Choć kamień nazębny powstaje z płytki nazębnej, to jednak zasadniczo się od niej różni. Płytka nazębna powstaje od 4 do 12 godzin po szczotkowaniu zębów. Osadza się ona na zębach w wyniku spożywanych posiłków i przemiany materii bakterii, które pożywiają się resztkami jedzenia pozostawionych na zębach. Ma lepką i gęstą konsystencję, najczęściej jest koloru biało-mlecznego. Z łatwością można ją ściągnąć przy pomocy szczoteczki do zębów czy nitki dentystycznej. Kamień nazębny powstaje natomiast w wyniku mineralizacji płytki nazębnej. Dochodzi do tego poprzez oddziaływania na płytkę nazębną jonów pochodzących z ludzkiej śliny. Jeżeli płytka nie jest ściągana w sposób regularny i dokładny, to zamieni się ona w kamień nazębny. Zmineralizowana płytka nazębna staje się znacznie twardsza i przybiera kolory od żółci po nieestetyczne brązy.

Dlaczego kamień nazębny jest niebezpieczny dla zębów?

Kamień nazębny jest twardszy od ludzkich zębów i szkliwa. Nie bez powodu w terminologii przyjęło się słowo „kamień”. Osadza się on na zębach, wzdłuż dziąseł, sprawiając że stają się one coraz słabsze. Zęby na których znajduje się kamień stają się bardziej podatne na próchnicę i paradontozę. Bezpośredni, negatywny wpływ kamienia można zaobserwować na dziąsłach. Dziąsła, które w naturalny sposób powinny otulać zęby, zaczynają pod jego wpływem się obsuwać i odsłaniać wrażliwe szyjki zębowe. Jeżeli kamień nie zostanie ściągnięty w odpowiednim momencie, erozja miękkich tkanek może spowodować chroniczne krwawienie dziąseł, nadwrażliwość, przyczyniać się do powstawania próchnicy, ropni, paradontozy i w efekcie ruszania się i wypadania zębów.

Istnieją skuteczne sposoby na przeciwdziałanie powstawaniu kamienia nazębnego

Jak zostało już wcześniej powiedziane, kamień nazębny powstaje z płytki, która nie została ściągnięta z zębów. Sposobem na niepowstawanie złogów jest dokładne czyszczenie jamy ustnej i przestrzegania zasad higieny. Bez płytki nie powstanie kamień. Profilaktyka powstawania złogów kamienia nazębnego polega na myciu zębów 2-3 razy dziennie ruchami wymiatającymi oraz korzystaniu z nici dentystycznej, również dwa razy dziennie. Dodatkowo można wspomagać oczyszczanie jamy ustnej przy pomocy płynów do jej płukania oraz irygatorów, które zapobiegają odkładaniu się płytki nazębnej, jednakże sama nić dentystyczna w zupełności wystarczy. Płytka nazębna musi być ściągana w sposób mechaniczny, samo płukanie zębów bez ich szczotkowania i nitkowania nie przyczyni się do oczyszczenia zębów.