Szczoteczka do zębów jest nieodłącznym towarzyszem ludzkiego życia. Używamy ich codziennie rano i wieczorem, a czasami nawet częściej, gdy czujemy że nasze zęby nie są wystarczająco czyste. Na szczoteczce mogą jednak żyć niebywałe ilości kolonii bakterii. Znajdują się nie tylko na główce i włosiu, ale również na rączce. Wszelkie szparki i miejsce usadowienia włosia w główce mogą być siedliskiem bakterii.

 

Uniwersytet w Manchesterze szczegółowo przebadał szczoteczki do zębów i sprawdził jakie bakterie na nich bytują. Z badań wynikło, iż na jednej szczoteczce może znajdować się aż 100 milionów różnych drobnoustrojów. Kolonie bakterii są różnorodne, dlatego przyjrzyjmy się bliżej temu, co może zamieszkiwać naszą szczoteczkę.

Bakterie kałowe
Najczęstszymi bakteriami zamieszkującymi szczoteczki są E. Coli, Enterobacteriaceae oraz Pseudomondaceae. Trafiają one na akcesoria do higieny jamy ustnej wtedy, gdy szczoteczki są pozostawione w pobliżu toalety. Należy pamiętać o ty, że jeżeli podczas spuszczania wody w muszli klozetowej zapomnimy o opuszczeniu deski, to bakterie będą się roznosić po pomieszczeniu. Nie dość, że woda z toalety czasem potrafi dosłownie się rozchlapywać, to bakterie unoszą się w górę również z aerozolem.

Bakterie przenoszone są także wtedy, gdy zapomnimy umyć ręce po korzystaniu z łazienki i następnie dotkniemy szczoteczki. Warto podkreślić również jedną rzecz. Choć wydaje się oczywiste, że jeżeli szczoteczka wpadnie nam do toalety to powinna ona trafić od razu do śmietnika, jednak niektórzy próbują reanimować swój sprzęt do mycia zębów. Jest to wbrew wszelkim zasadom higieny, a żadna metoda czyszczenia nie poradzi sobie z pozbyciem się zarazków. Ostrzegamy przed takimi praktykami, gdyż bakterie fekalne są groźne dla ludzkiego organizmu. Wywołują one choroby jelitowe oraz mogą przyczyniać się do zatrucia ogólnoustrojowego.

Bakterie gnilne
Bytują one na pozostałościach organicznych znajdujących się na naszych szczoteczkach. Resztki jedzenia, które udaje nam się wydłubać z zębów pozostają na akcesorium i nawet najdokładniejsze płukanie ich stamtąd nie usunie. Sposobem na pozbywanie się bakterii gnilnych jest odświeżanie szczoteczki poprzez wyparzanie jej wrzątkiem raz na jakiś czas. Szczoteczek również nie należy pozostawiać w zamykanych pojemnikach ani w plastikowych pokrowcach na główkę. W wilgotnym środowisku bardzo szybko rozwijają się bakterie. Pojemniki powinny nam służyć jedynie w podróży!

Bakterie chorobotwórcze
Nasze szczoteczki pomimo tego, że mają służyć do czyszczenia naszych zębów mogą niestety przyczynić się do powstawania stanów zapalnych jamy ustnej. Dzieje się tak w przypadku, kiedy w naszej buzi rozwinie się zapalenie, a później myjemy zęby szczoteczką. Jest to niestety nieuniknione, gdyż nawet kiedy nasze zęby bądź dziąsła są chore nie możemy sobie pozwolić na niemycie zębów – mogłoby to tylko pogorszyć sytuację. Dlatego na akcesoriach do czyszczenia często znajdują się bakterie odpowiedzialne za próchnicę, choroby przyzębia, a nawet afty i zajady.

Wirusy
Nasze szczoteczki są również świetną pożywką dla wszelkich wirusów. Mogą się na nich znajdować drobnoustroje powodujące grypę czy zatrucia pokarmowe. Okazuje się również, że osoby zarażone wirusem HIV, HPV czy chorujące na wirusowe zapalenie wątroby mogą pozostawiać drobnoustroje na swoich szczoteczkach. Jeżeli ktoś zdrowy umyłby zębów szczoteczką osoby zakażonej i posiadałby w jamie ustnej uszkodzenia śluzówki, istnieje prawdopodobieństwo, iż stanie się nosicielem wirusa. Dlatego pod żadnym pozorem nie wolno używać czyiś szczoteczek do zębów!

Jak ochronić się przed bakteriami i wirusami

Nie trzymaj szczoteczek w jednym pomieszczeniu z toaletą, a jeśli nie masz takiej możliwości, to odkładaj je jak najdalej od nich. Pamiętaj o tym, aby zawsze zamykać deskę. Zostało udowodnione przez naukowców z Harvardu, że ciśnienie wody w muszli jest tak duże, iż woda i jej aerozol mogą unieść się nawet na wysokość dwóch metrów.

Zawsze myj ręce zanim dotkniesz swojej szczoteczki. Jest to szczególnie ważne po korzystaniu z toalety.

Nie należy pozostawiać szczoteczki w pozycji leżącej na umywalce ani wannie. Mogą się na nią przenosić bakterie z sanitariatów, a ponadto nie jest ona w stanie wyschnąć. W wypadku gdy szczoteczka wpadnie nam do umywalki czy brodzika trzeba ją dokładnie wypłukać i odkazić wrzątkiem. Jeśli do toalety, bez zastanowienia się, od razu ją wyrzucamy.

Używaj tylko i wyłącznie swojej szczoteczki. Zwracaj uwagę na to, aby twoja szczoteczka nie stykała się główkami ze szczoteczkami innych domowników.

Raz na jakiś czas wyparzaj swoją szczoteczkę wrzątkiem.

Zapisz sobie w kalendarzu termin wymiany szczoteczki do zębów. Należy to robić po trzech miesiącach użytkowania. Szczoteczkę wymieniamy również po przebytym zakażeniu jamy ustnej, bądź infekcji ogólnoustrojowej.

Po każdym użyciu płucz dokładnie włosie szczoteczki.

Wybieraj zawsze szczoteczki o sztucznym włosiu. Na naturalnym bakterie intensywniej się osadzają.