Uśmiechnięci ludzie są odbierani jako bardziej pozytywni i otwarci, oraz godni zaufania. Uśmiech pomaga przełamywać lody i ułatwia codzienne życie. Fałszywy uśmiech jest jednak łatwy do rozpoznania, wystarczy wiedzieć na co zwrócić uwagę. W takim razie, jak rozpoznać czy ktoś uśmiecha się z powodu sympatii do naszej osoby, czy jego uśmiech jest wymuszony?

Rodzajów uśmiechów jest przynajmniej kilka. Można uśmiechać się szeroko, odsłaniając przy tym zęby bądź nie odsłaniając ich wcale. Każdy z nich jest dobry, o ile stanowi szczery przekaz uczuć drugiej osoby. Nieważne kim jesteś, jaki masz zawód czy ile masz lat – możesz uśmiechać się szczerze. W niektórych zawodach ludzie są zmuszani do tego by uśmiechać się do klientów, jednakże jeśli ktoś nie będzie tego czuł od wewnątrz, to na jego twarzy pojawi się co najwyżej sztuczny grymas. Jest różnica pomiędzy chłodną panią asystentką, która wyśle do nas uprzejmy uśmiech, a wesołą ekspedientką w sklepie za rogiem, która od progu wita klienta z szerokim uśmiechem, prawda?

Nieszczery uśmiech można poznać po mimice twarzy

Problem ze sztucznym uśmiechem jest taki, iż osoba która go posyła nie wzbudza pozytywnych emocji. Łatwo jest rozpoznać kiedy uśmiech jest nieszczery lub wymuszony. Mając do czynienia z taką osobą od początku będziemy czuli w niej jakiś fałsz. Jest to podobne do ogrywania melodii na instrumencie, gdy muzyk w pewnym momencie pomyli się i zagra niewłaściwy dźwięk. Taki właśnie jest nieszczery uśmiech – jak ta nieodpowiednia nuta. Jednakże czasem po prostu wiadomo, że ktoś uśmiecha się do nas nieszczerze. Jest to spowodowane mimiką twarzy, którą stanowi niewerbalną informację dla ludzi znajdujących się w jego otoczeniu.

Czym różni się szczery uśmiech od wymuszonego?

Do wykonania szczerego uśmiechu potrzebujemy pracy 13 mięśni twarzy. Mięśnie te podzielone są na dwie grupy: mięśnie jarzmowe oraz okrężne oczu. Śmiejąc się szczerze używamy ich wszystkich. Wtedy wokół naszych oczu pojawiają się charakterystyczne kurze łapki, a powieki mocniej zasłaniają oczy. W wypadku gdy uśmiech jest wywoływany na twarzy umyślnie, nie pracują mięśnie okrężne oczu. Do sztucznego uśmiechu wykorzystywane są jedynie mięśnie jarzmowe, czyli w skrócie te, które poruszają naszymi wargami. Różnica pomiędzy jednym a drugim rodzajem uśmiechu jest bardzo wyraźna. Poruszają się jedynie usta, jednak reszta twarzy pozostaje bez wyrazu.

Powodów do uśmiechu jest wiele

Nikt nie lubi zgorzkniałych ludzi. Niestety, na co dzień mamy do czynienia z wieloma takimi osobami. Wolą się skrzywić, odburknąć czy zacząć narzekać w markecie, że za mało kas jest otwartych. O ile jednak byłoby przyjemniej, gdyby każdy starał się podchodzić do życia pozytywnie! Nie wymaga to aż tak wiele pracy, a jedynie odrobiny chęci i zrozumienia uczuć innych. Dając uśmiech niezadowolonej osobie możemy realnie poprawić jej dzień. Wszakże wymuszony uśmiech nie zawsze musi oznaczać uśmiech fałszywy. Każdy czasem ma takie dni, gdy nie ma ochoty się do nikogo uśmiechać. Nie każdy, kto uśmiecha się nieszczerze, ma złe intencje i próbuje wykorzystywać uśmiech do „niecnych celów”. Jeżeli spotkasz kogoś znajomego i widzisz, że jego uśmiech jest nieszczery, zawsze możesz zapytać czy wszystko u niego w porządku. Czasem ludzie wolą wybrać udawanie aniżeli spróbować się przed kimś otworzyć. Zawsze twój szczery uśmiech może pomóc zakwitnąć szczeremu uśmiechowi na twarzy innego człowieka.