Bóle głowy mogą być spowodowane ciężką chorobą zębów tzw. okluzją. Polega ona na chronicznym ścieraniu zębów, co powoduje nieprzyjemne i uciążliwe bóle głowy. Choroba zazwyczaj objawia się właśnie wspomnianymi bólami głowy czy nieatrakcyjną żółtą barwą uzębienia. Nieleczona okluzja może prowadzić nawet do utraty zębów.

Czy zgrzytanie zębów to choroba?

Zgrzytanie zębów jak się okazuje to bardzo poważne schorzenie, które nieleczone może spowodować utratę całego lub częściowego uzębienia. Zgrzytanie zębami w branży stomatologicznej nazywane jest okluzją. Niektórzy mówią, że w wyniku tej choroby nieświadomie zjadamy własne zęby. Zgrzytanie powoduje, że szkliwo jest uszkadzane, zęby atakuje próchnica i doprowadza do ich trwałego uszkodzenia.

Schorzenie chronicznego zgrzytania zębami można rozpoznać nie tylko po bólach głowy, które mogą być kojarzone również z innymi chorobami. Jeśli nasze zęby zaczynają się wychylać do przodu i wystawać powinniśmy udać się jak najszybciej na konsultacji stomatologiczne.

Innym objawem może być przeskakiwanie w stawach, nie jest to objaw, który od razu przywoła na myśl okluzję, ponieważ za stawy również odpowiedzialne są inne schorzenia. Najbardziej rozpoznawalnym objawem okluzji są żółte nieatrakcyjne zęby.

Zęby, które często się ścierają jeden o drugi zaczynają żółknąć i znacznie szybciej psuć, to jest najczęstszy objaw okluzji. Barwa żółta w zębie z reguły powinna pojawić się w drugiej warstwie zęba. Jeśli kiedykolwiek zauważymy u siebie nieatrakcyjny żółty kolor zęba oznacza to, że nasze zęby są ścierane, a my potrzebujemy interwencji stomatologa.

Jakie nawyki mają wpływ na zgrzytanie zębami?

Trudno jest samodzielnie zdiagnozować u siebie schorzenie zgrzytania zębami zwłaszcza, że odbywa się to głównie podczas snu. Szkodliwy nawyk zgrzytania zębami powinien zostać wykryty przez lekarza stomatologa w czasie podstawowego badania stomatologicznego.

Standardowe badania stomatologiczne powinny odbywać się co najmniej dwa razy do roku. Jak się okazuje nie tylko próchnica stwarza zagrożenia dla naszego zdrowego uśmiechu. Choroba wykryta we wczesnym stadium pozwoli uratować nasze uzębienie. Do zdiagnozowania okluzji niezbędne jest wykonanie szczegółowych badań lekarskich.

Jeśli szkliwo zostanie naruszone przez chroniczne zgrzytanie zębami to może dojść do erozji zęba. Na postępującą chorobę znaczny wpływ ma dieta, im więcej kwaśnych pokarmów spożywamy tym bardziej pogarsza się stan zębów. W czasie leczenia stomatolog zaleci wyrównanie poziomu zębów w górnej i dolnej szczęce.

W jaki sposób wyleczyć okluzję?

Niewątpliwie schorzenie ścierania zębami jest niezwykle uciążliwe, zwłaszcza że dotyka nie tylko sfery jamy ustnej, ale również powoduje dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu. Jest kilka metod leczenia okluzji, należy pamiętać, że jeśli zostanie wykryta w początkowym stadium leczenie nie będzie inwazyjne.

Zazwyczaj leczenie odbywa się poprzez wyrównanie nierównego zgryzu, jeśli ta metoda nie przynosi wymiernych efektów lekarz stomatolog może zalecić bardziej specjalistyczne leczenie. Innym rodzajem leczenia zgrzytania zębami jest umieszczenie na uzębieniu aparatu ortodontycznego, którego zadaniem jest wyrównywanie zgryzu. Dzięki aparatowi nie tylko oszczędzimy nasze szkliwo, ale również nabędziemy piękny i równy uśmiech.

W przypadku kiedy choroba jest mocno zaawansowana stomatolog może zalecić rekonstrukcje uszkodzonych zębów. Niestety są to zabiegi inwazyjne, które wymagają zaangażowania chirurgicznego. Jednak leczenie zrzutów zębów należy leczyć w innym wypadku choroba postępuje i doprowadza nasze uzębienie do degradacji. Wielu pacjentów, którzy poddali się leczeniu twierdzili, że choroba została zniwelowana do minimum, a leczenie uwolniło ich od nieprzyjemnego bólu.

W jakiej kondycji są nasze zęby?

Uzębienie to część naszego ciała. Oznacza to, że musimy o nie odpowiednio zadbać, aby służyły nam na wiele lat. O zęby należy dbać już od najmłodszych lat. To w gestii rodziców pozostaje czy nauczą swoje dzieci prawidłowej higieny jamy ustnej.

Ratunkiem dla naszych zębów są regularne wizyty u lekarzy stomatologów. Postępujące choroby zębów mogą doprowadzić do ich całkowitej utraty, a wtedy będziemy skazani na implanty lub protezy zębowe.

Pierwsze objawy okluzji mogą wystąpić już u nastolatków. Nieleczone z każdym rokiem powodują coraz większy dyskomfort, a z czasem jedzenie nawet miękkich pokarmów staje się uciążliwe. Nadwrażliwość jamy ustnej może dawać siwe znaki już od najmłodszych lat. Uszkodzone zęby są znacznie bardziej podatne na erozję próchnicy.