Chociaż brzmi to fantastycznie i wydaje się fantastyczne – próchnicą można się zarazić. Dbanie o higienę jamy ustnej powinno być rzeczą oczywistą. Jednak, jak pokazują badania, w Polsce ciągle z tym kiepsko. Czy to oznacza koniec ze skradaniem pocałunków?

pobranePróchnica w Polsce jest problemem bagatelizowanym! Niedobrze, ponieważ to najpopularniejsza choroba jamy ustnej. Wywołują ją bakterie Streptococcus mutants, Streptococcus sorbinus i L. Acidophilus. Można zatem łatwo połączyć fakty i dojść do wniosku, że skoro próchnicę wywołują bakterie to jest chorobą zakaźną i można z nią walczyć poprzez lepsza higienę jamy ustnej. Poza tym próchnica jest chorobą z tej samej kategorii, co tyfus brzuszny i gruźlica.

Próchnica zaraża bardzo szybko

Najprościej jest złapać próchnica od osoby, która prowadzi osobista wojnę ze szczoteczka i pastą do zębów. Ciężej, ale wciąż stosunkowo łatwo, można zarazić się korzystając z tych samych sztućców. Najbardziej podatne na zarażenia są dzieci, które najczęściej zarażają się od rodziców. W naszym kraju wciąż popularne jest oblizywanie smoczków oraz sprawdzanie temperatury kaszki. Część osób bagatelizująca ten problem wskazuje na fakt nieposiadania przez dzieci ząbków. To nic nie zmienia, ponieważ każdy na dziąsła, o które także należy dbać. Z tego względu, że ząbki będą się przecież wyżynać w niedalekiej przyszłości i mogą zostać już wtedy narażone na bakterie próchnicy. Mleczaki toczone przez próchnice mogą być także niebezpieczne dla zębów stałych, które je zastępują. Z tego powodu ważne jest leczenie mlecznych ząbków dzieci.

Statystyki

W blisko 36 milionowym kraju prawie 4 mln osób w ogóle nie myje zębów. Innymi słowy prawie co dziesiąty obywatel nie szczotkuje zębów

Pieniądze, jakie przeznacza NFZ na poprawę higieny jamy ustnej Polaków są co roku zmniejszane

800 tysięcy osób nie posiada swojej szczoteczki

10% mężczyzn nie było ani razu u dentysty

96% Polaków choruje na próchnicę