Medycyna stomatologiczna zmieniła się na tyle, że ludowe przesądy mówiące o szkodliwym wpływie leczenia zębów na przebieg ciąży są przestarzale i mijają się z prawdą. Odpowiednia higiena jamy ustnej jest niezwykle ważna zwłaszcza w tak ważnym okresie kiedy jesteśmy w ciąży. Stan uzębienia w znacznej mierze przekłada się na stan zdrowia całego ciała. Jeśli zaobserwujemy niepokojące zmiany w jamie ustnej w czasie ciąży powinniśmy niezwłocznie umówić się na wizytę w gabinecie stomatologicznym.

Czy przed planowana ciążą wybrać się do stomatologa?

Każdy z nas bez względu na stan w jakim się znajduje powinien regularnie korzystać z porad stomatologa. Pomoże nam to uniknąć przykrych i bolesnych doświadczeń przy bardziej zaawansowanym leczeniu. Takie zabiegi jak usuniecie kamienia i zadbanie o zdrowe dziąsła to nasz obowiązek.

Przed planowana ciążą warto wybrać się na spotkanie ze stomatologiem, który szczegółowo oceni stan jamy ustnej, zadba aby nasza ciąża była wolna od stresujących wizyt dentystycznych. Najważniejsze jest, aby w jamie ustnej nie znajdowały się żadne stany zapalne, które mogą niekorzystnie wpłynąć na nasz stan zdrowia w czasie ciąży. Należy pamiętać, że aż około 18 proc. przypadków urodzeń dzieci z niedowagą spowodowane jest chorobami jamy ustnej.

Kobiety w ciąży cierpią na poranne mdłości i ich konsekwencje, jednak skutkiem zazwyczaj jest pogarszający się stan uzębienia. W czasie wizyty stomatologicznej warto wspomnieć o przypadłościach, aby lekarz doradził w jaki sposób dbać i chronić zęby przed kwasami z żołądka.

Czy poranne nudności mogą szkodzić uzębieniu kobiety w ciąży?

Same mdłości są dość nieprzyjemne zwłaszcza, że w pierwszym trymestrze mogą zdarzać się nawet codziennie. Jednak skutki tych nudności mogą być niezwykle szkodliwe dla naszego uśmiechu. Kwas z żołądka niewątpliwie niszczy szkliwo i powoduje, że nasze uzębienie jest jeszcze bardziej podatne na działanie próchnicy.

Jak się okazuje umycie zębów zaraz po porannych mdłościach nie jest najrozsądniejszym wyjście. Szczoteczka zamiast usunąć kwas żołądkowy rozprowadza go po pozostałych zębach i powoduje, że z każdym dniem nasze uzębienie traci cenne szkliwo. Jedynym wyjściem i ratunkiem dla naszych zębów jest wypłukanie jamy ustnej płynem do higieny jamy ustnej.

Kobiety w ciąży nie powinny używać wielu preparatów, ponieważ mogą zaszkodzić zarówno naszemu zdrowiu, jak i zdrowiu dziecka. Aby nie zrobić sobie krzywdy i dobrać odpowiednio płyn do higieny jamy ustnej warto wybrać się na konsultacje z lekarzem stomatologiem, który dobierze dla nas odpowiedni preparat.

Z jakimi schorzeniami jamy ustnej zmagają się kobiety w ciąży?

Najczęściej spotykanym schorzeniem jamy ustnej u kobiet w ciąży jest tzw. ciążowe zapalenie dziąseł. Przed planowaną ciążą warto wybrać się na konsultacje stomatologiczne, aby wspomniane schorzenie nie męczyło nas w tym ważnym momencie w życiu. Według danych statystycznych blisko połowa kobiet w ciąży zmaga się z przykrym zapaleniem dziąseł, które nie jest łatwe w leczeniu.

Z reguły pierwsze stadium choroby ciężko rozpoznać, ponieważ przebiega najczęściej bezobjawowo. Kiedy choroba zaczyna się rozwijać dochodzi opuchlizna i krewienia w czasie szczotkowania. Wielu przypadkach choroba znika po urodzeniu, ale dyskomfort z reguły towarzyszy przez cały przebieg ciąży.

Wiele kobiet lekceważy krwawienie dziąseł i unika porannych zabiegów higienicznych, jest to podstawowy błąd. Wizyta u stomatologa i stosowanie odpowiednio dobranych preparatów pozwoli zapobiegać rozprzestrzenianiu się choroby w jamie ustnej. Nieprawidłowa higiena jamy ustnej doprowadzi do rozprzestrzeniania się próchnicy i późniejszych chorób uzębienia.

Czy kobiety w ciąży mogą leczyć zęby?

Czasy się zmieniły, medycyna poszła na przód i leczenie zębów u kobiet ciężarnych również się zmieniło. Przede wszystkim nie można unikać wizyt stomatologicznych zwłaszcza w ciąży. Przed jakimkolwiek zabiegiem czy przeglądem dentystycznym należy poinformować lekarza o stanie zdrowia lub o ciąży. Podane informacje są niezbędne do dobrania metody leczenia ubytków w jamie ustnej.

W nowoczesnej medycynie stomatologicznej wyeliminowano skojarzenia z bólem, obecnie stosuje się środki lecznicze bezpieczne dla kobiet w ciąży. Również metody leczenia bardziej zaawansowanych przypadków, gdzie należy zastosować antybiotyk są dostosowane do kobiet ciężarnych.

Do niedawna największe obawy pojawiały się przy zdjęciu rentgenowskim zęba. Obecne badania wskazują, że zdjęcie RTG robione nowoczesną aparaturą jest całkowicie bezpieczne zarówno dla kobiety jak i jej dziecka. Poza bardziej inwazyjnymi zabiegami jak leczenie kanałowe warto również w ciąży zdecydować się na usunięcie kamienia, który zwiększa rozprzestrzenianie się próchnicy.

Czy kobiety w ciąży powinny stosować dietę?

Jedyną metodą na zniwelowanie porannych mdłości jest stosowanie diety, która będzie lekko strawna i zmniejszy odruchy porannych nudności. Im mniej będziemy cierpieli na poranne przypadłości tym bezpieczniejsze nasze zęby. Ponadto z diety powinno wyeliminować się wszelkiego rodzaju produkty podrażniające żołądek i przełyk.

Oczywiście kobiety w ciąży nie powinny stosować restrykcyjnych diet, jednak należy zmienić codzienne nawyki i nie podjadać nic słodkiego przed snem. Regularnie myć zęby oraz stosować odpowiednie preparaty do higieny jamy ustnej.

Dieta kobiety ciężarnej powinna być bogata w wapń, który jest niezbędny w czasie ciąży. Ponadto warto raz na trzy miesiące wybrać się do gabinetu stomatologicznego na konsultacje dentystyczne i sprawdzić, czy nasze dziąsła są zdrowe. Wszelkie przekąski słodkie i niezdrowe lepiej zamienić na owoce i mleczne produkty bogate w wapń.