Powodów psucia zębów jest kilka, niekiedy wpływ ma genetyka, czasami czynniki zewnętrzne, ale niestety najczęściej za stan uzębienia odpowiadamy sami. Głównym powodem schorzeń uzębienia są zła dieta, nieprawidłowa higiena jamy ustnej lub nieleczone ubytki. Jednak z czynnikami od nas zależnymi można sobie poradzić.

Czy próchnica jest zaraźliwa?

Niestety ale próchnica jest schorzeniem przenoszonym przez bakterie próchnicy. Nie zarażamy się nią od mamy w postaci mleka, ale w postaci bakterii przenoszonych na rzeczach, które rodzice miewają w ustach.

Najprostszym sposobem przekazania dziecku bakterii próchnicy to oblizanie smoczka czy spróbowanie napoju z dziecięcej butelki. Bakterie próchnicy znajdują się w ślinie i wraz z nią przedostają się na smoczek.

Główną przyczyną próchnicy u małych dzieci jest bakteria Streptococcus mutans, która atakuje już pierwsze mleczne ząbki. Bakteria w jamie ustnej dziecka wytwarza szkodliwe kwasy, które niszczą szkliwo, a tym samym doprowadzają do erozji zęba. Ponadto w rozmnażaniu bakterii próchnicy pomaga w znacznej mierze spożywany cukier.

Jak słodycze wpływają na nasze zęby?

Dieta jest niezwykle ważna w prawidłowym funkcjonowaniu naszych organizmów. Niestety, ale cukier przyczynia się do namnażania w jamie ustnej szkodliwych bakterii dla szkliwa zębów. Cukry znajdują się głównie w węglowodanach, białym pieczywie, wysoko przetworzonych produktach, słodkich sokach i napojach.

Nie trzeba chyba wspominać, że zabójstwem dla naszych zębów są słodycze obklejające zęby i trudne do usunięcia. Chyba każdy z nas lubi krówki, ale to właśnie one oblepiają zęby i pozostają przez dłuższy czas w jamie ustnej a tym samym stwarzają warunki do namnażania szkodliwych bakterii próchnicy.

Bakterie utrzymują się zwykle w nalocie jaki robi się po spożytych posiłkach w tzw. płytce nazębnej. Cukier zmienia Ph w jamie ustnej, co powoduje, że ślina traci swoje właściwości oczyszczające. Poza słodyczami niekorzystnie na szkliwo zębów wpływają również słodkie warzywa i owoce. Niewątpliwie po spożyciu posiłku powinniśmy oczyścić jamę ustną z resztek spożytego jedzenia.

W jaki sposób oczyszczać jamę ustną?

Źle oczyszczona jama ustna staje się wylęgarnią bakterii. Jeśli w odpowiednim momencie po spożytym posiłku nie oczyścimy zębów z nalotu to przemieni się on w kamień, który stwarza idealne warunki do rozwoju bakterii próchnicy. Niestety kamienia na zębach nie można usunąć domowymi sposobami, jedynym rozwiązaniem jest wizyta w gabinecie stomatologicznym. Na szczęście nie jest to zabieg inwazyjny i trwa zaledwie kilkanaście minut.

Kolejnym skutkiem niewłaściwego oczyszczania jamy ustnej są stany zapalne dziąseł, do których również przyczynia się powstający na zębach kamień. Bakterie próchnicy zagnieżdżają się w kieszonkach przydziąsłowych i tym samym coraz bardziej odsłaniają szyjki zębowe, które są podatne na atak próchnicy.

Osoby noszące aparaty zębowe również powinny odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej, aby próchnica nie rozmnażała się w szczelinach między zamkami aparatu. Jeśli dojdzie do jakichkolwiek problemów z uzębieniem należy niezwłocznie udać się do lekarza stomatologa.

W jaki sposób prawidłowo czyścić zęby?

Zęby powinno się oczyszczaj co najmniej trzy razy dziennie, niewątpliwie najlepiej jest oczyszczać je po każdym spożytym posiłku, aby wyrównywać poziom PH w ustach i niwelować możliwość namnażania się bakterii próchnicy.

W pielęgnacji zębów istotne jest również szczotkowanie zębów. Lekarze stomatolodzy zalecają aby szczotkować zęby pod kątem 45 stopni od dziąsła ku zębom. Nie wolno szczotkować zębów w linii prostej, ponieważ w ten sposób możemy nabawić się chorób dziąseł poprzez ich naruszanie nieodpowiednim szczotkowaniem.

Naukowcy zalecają, aby myć zęby dopiero po 2- – 30 minutach od spożytego posiłku. Wtedy kwasy w żołądku rozpoczynają proces trawienia i nie cofają się do jamy ustnej. W tym momencie mamy możliwość usunięcia z zębów wszystkich resztek. Ważne jest, aby wspomóc szczotkowanie doborem odpowiedniej pasty do zębów, płynem do higieny jamy ustnej oraz nićmi dentystycznymi. Prawidłowa higiena jamy ustnej pozwoli nam długo zachować piękny uśmiech.